Яке пакування піддається переробці в Україні
Упаковки, які не переробляються, не розкладаються і не спалюються задля отримання енергії, захоронюють на спеціальних полігонах і сміттєзвалищах. Такі ділянки переважно не відповідають вимогам будівельних норм і не облаштовані так, щоб запобігти проникненню шкідливих відходів у грунти, підземні води. Відповідно, через небезпечні речовини, які потрапляють у річки, колодязі, хворіють люди і гине природа. Тому, обираючи продукти в пакуванню, яке переробляється, ми покращуємо екологію і заробляємо кошти. Що піддається рециклінгу, а що йде на утилізацію, читайте далі.
Поширеною упаковкою, якою наповнюють майонези, кетчупи, дитяче харчування, корми для тварин є дой-пак. Її виготовляють з полімерних плівок, паперу, фольги. Дой-пак є дуже гнучкий і багатошаровий матеріал. На жаль, переробці він не піддається. Тому краще обирати альтернативи, продукти у скляних банках і пляшках.
Наступною і часто вживаною упаковкою є Tetra Pak, Elopak, SIG. Вона зручна у користуванні, дозволяє зберегти якість і свіжість продукції. Цей вид упаковки складається із шарів паперу, фольги та поліетилену, які склеєні між собою. Такий матеріал переробляється важко. В Україні лише два підприємства, які перетворюють такі типи відходів, та й не всі заготівельні підприємства їх приймають. Тому, при можливості, краще обирати продукти в інші упаковці: скляній чи ПЕТ.
Саме ПЕТ є дуже практичним і вигідним видом пакуванням. Але і найбільшим забруднювачем довкілля. Бо, здебільшого, такий пластик викидають на смітник, замість того, аби здати на переробку. Сміттєзаготівельні підприємства приймають чисті прозорі ПЕТ-пляшки з-під води, соків, молока. Зелені і коричневі з-під пива. Пляшки з-під олії.
На переробку також йде PEHD (HDPE). Щільний, товстий і часто різнокольоровий пластик. З якого виготовляють банки для шампунів, гелів для душу, мила, пральних порошків, мийних засобів, каністри для олив. Такий матеріал є зручним в користуванні і стійким до агресивних хімічних речовин.
Не підлягає переробці вакуумна упаковка, в яку загортають м’ясо, рибу, сир, заморожені продукти, напівфабрикати. Вона складається з кількох шарів поліпропілену (PP), поліаміду (PA), етиленвінілалкоголю (EVOH) або поліетилену (PE).
Пакування для круп, макаронів, цукру також перетворюється складно. Воно виготовлене з поліпропілену та інших полімерних домішок. Зверху вкрите лаком, що утруднює саму переробку.
Упаковка з блискучою серединою від чіпсів, цукерок, морозива, печива, глазурованих сирків не підлягає переробці, а лише утилізації.
Багатошарова упаковка з-під масла, сиру, маргарину також не переробляється. Вона складається з паперу, фольги, плівки, еколіну, паргаменту, що має жиро- і водовідштовхуючі властивості.
Поліпропілен, з якого виготовляють судочки, відра, контейнери з-під риби, морепродуктів, різних солінь йде в переробку. Тому можна впевнено користуватись такою тарою.
Лотки, піддони для м’яса, риби, бокси, одноразовий посуд, що виготовлені із спіненого полістиролу не підлягають переробці і йдуть на захоронення.
Джерело:
https://rethink.com.ua/uk/materials/testova-kategoriya-materialu/dovidnik-pererobki-upakovki